از همین امروز به داد مغزت برس!

ساختار مغز یکی از پیچیده ترین و اسرارآمیزترین ساختارها را در بین تمام اعضای بدن انسان دارد که شامل دو نیمکره راست و چپ است تا انسان بتواند با بکارگیری آنها، تصمیم گیری ها و اعمال خود را کنترل و بهترین آنها را انتخاب و اجرا نماید.

از همین امروز به داد مغزت برس!
از همین امروز به داد مغزت برس!

هر یک از این نیمکره ها وظایفی را بر عهده دارند که در افراد با توجه به عادت ها و فعالیت های روزمره متفاوت است. یکی از آنها می تواند نسبت به دیگری فعال تر بوده و فرمان احساساتی یا منطقی بودن را در فرد به وجود بیاورد.
فرد یا می تواند راست مغز باشد یا چپ مغز و این یعنی معمولا یک طرف مغز بر دیگری غالب است. افرا چپ مغز از نظر ماهیت روشمند و تحلیی هستند و افراد راست مغز بیشتر خلاق و هنری می باشند.

وظایف نیمکره چپ مغز

نیمکره چپ مغز، سمت راست بدن را کنترل می کند و اگر نیمکره چپ مغز غالب باشد، فرد منطقی است و از نظر علمی و نظری توانمندتر است.

وظایف نیمکره راست مغز
وظایف نیمکره راست مغز

نیمکره راست مغز، سمت چپ بدن را کنترل می کند و اگر شخص راست مغز باشد در کارهای هنری سرآمد، بصری و شهودی است.

توجه به ساختار مغز

توجه به ساختار مغز به قدری ضروری است که شلوغی بیش از حد ذهن و محیط بیرون می تواند موجب عدم تمرکز و حواس پرتی شده و در نتیجه آلزایمر و فراموشی های جبران ناپذیر را در پی داشته باشد.
بر خلاف تصور اکثر افراد، این بیماری فقط مخصوص افراد مسن نیست و متأسفانه اگر به موقع پیشگیری نشود می تواند به راحتی نوجوانان و جوانان را نیز به خود درگیر و مبتلا کند.
باور غلط دیگری که بین مردم وجود دارد، این است که “هنگام پیری سلول های مغزی از بین می روند “، اما واقعیت این گونه نیست.
حقیقت این است که اگر از مغز استفاده و به آن تمرین داده شود، از نظر بیولوژیکی هوش افراد افزایش یافته و پیشرفت های قابل توجه و پایداری در عملکردهای ذهنی ایجاد می شود.

همچنین طبق آخرین تحقیقات اثبات شده، در مغزهای فعال و سالم اتفاقی به نام “مرگ سلول های مغزی ” نمی افتد.
با آموزش دیدن، مطالعه، بکارگیری هر دو نیمکره مغز (که پیش تر به آن اشاره شد)، انجام فعالیت های چالش برانگیز برای مغز مانند حل معما و جدول، ورزش های جسمی و ذهنی، سعی در به کارگیری نیمه ی غیر غالب بدن و مغز، استراحت و خواب کافی، تغذیه صحیح، برنامه ریزی مناسب و بسیاری از فعالیت های ساده و کم هزینه و بعضا بدون هزینه به آسانی می توان هر دو نیمکره را فعال و در نتیجه مغز و سلول های آن را سالم و جوان نگه داشت و شاهد بهبود عملکرد ذهنی بود.

نیاز به آموزش روزانه

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم، همواره نیاز به آموزش و مطالعه ی بیشتر در تمامی حوزه ها احساس می شود.
در حال حاضر به جرات می توان گفت که تقریبا تمام افراد دارای مشکل زمان و کمبود وقت هستندو برای مطالعه نکردن دلایل و بهانه هایی دارند و از آن ها برای توجیه مطالعه نکردن استفاده می کنند.
این مساله اگر حل نشدنی هم به نظر بیاید، باید بدانیم که راه حل آن در یادگیری تکنیک های مطالعه موثر، تندخوانی و البته استفاده از آنهاست.

تندخوانی چیست؟
تندخوانی چیست؟

تندخوانی چیست؟

تندخوانی مجموعه راهکارهای علمی و فنونی است که سرعت مطالعه را به طرز چشمگیر افزایش می دهد و امکان مطالعه، یادگیری و به خاطر سپاری صفحات بی شماری را در زمانی کوتاه فراهم می سازد.

تصور عموم بر روش یادگیری

تصور عموم بر این است که برای افزایش اندوخته های ذهنی، یادگیری و درک بیشتر مطالب باید آنها را آهسته تر و کندتر مطالعه کنند، با این حال بر پایه دیدگاه پژوهشگران در این عرصه، خلاف این امر صادق است.

عادت های مطالعه

بیاید سری بزنیم به گذشته ها
زمانی که در دبستان بودیم بنا به دلایلی باید متن را با صدای بلند برای معلم می خواندیم و بعضا با بزرگتر شدنمان این عادت را حفظ کرده و این امر باعث کاهش سرعت مطالعه می شود.
همچنین اگر علاوه بر بلندخوانی و به زبان آوردن کلمات در مطالعه جدی و هدفمند، کلمات در ذهن نیز بلند خوانده شوند سرعت مطالعه کندتر و زمان صرف شده برای مطالعه کامل یک مطلب بیشتر می شود.

 مطالعه به روش تندخوانی
مطالعه به روش تندخوانی

حال دو فایده اصلی و بسیار مهم مطالعه به روش تندخوانی را بخوانید

1. ذخیره زمان

فرد تندخوان به دلیل سرعت عمل بالا در مطالعه کردن می تواند زمان زیادی را در روز به خود هدیه دهد و از زمان ایجاد شده برای امور دیگر بهره بیشتری ببرد.
اگر یک خواننده عادی برای خواندن یک کتاب با حجم 200 صفحه مدت زمان 6 ساعت را صرف کند، یک فرد تندخوان می تواند با استفاده از کمترین میزان توانمندی خود برای مطالعه کامل همان کتاب 2 ساعت زمان صرف کند.
صرفه جویی در زمان، استفاده صحیح از آن و مدیریت زمان یکی از فاکتورهای افراد برای موفقیت های بیشتر می باشد و گزینه های بیشتری برای رسیدگی و انجام امور دیگر را در پیش روی افراد می گذارد.

افزایش تمرکز
افزایش تمرکز

2. افزایش تمرکز

نداشتن تمرکز می تواند ابعاد زیادی از زندگی را تحت تاثیر قرار دهد که البته افراد زیادی در گوشه کنار جهان با آن دست و پنجه نرم می کنند و این عدم تمرکز می تواند توانایی انجام فعالیت ها به خوبی و درستی را کاهش دهد.
گاهی این مشکل هنگام مطالعه به شدت خود را بروز می دهد و درک و دقت مطالعه گر را نیز به راحتی کاهش می دهد.

سوال مهم: آیا تا به حال از خود پرسیده اید که تندخوانی چگونه می تواند به افزایش تمرکز ما کمک کند؟

با یک مثال سعی در پاسخ دادن به این سوال دارم:
راننده ای را تصور کنید که با سرعت 40 کیلومتر بر ساعت در حال حرکت می باشد، این راننده با این سرعت کم می تواند چندین کار را به طور همزمان مثل خوردن، آشامیدن، صحبت با فرد دیگر، استفاده از موبایل و … را نیز انجام دهد.
حال اگر همین راننده سرعت ماشین را به 200 کیلومتر افزایش دهد نیز می تواند تمام این کارها را به طور همزمان با تمرکز اولیه انجام دهد؟!
طبیعتا پاسخ خیر می باشد.
مطالعه کردن نیز دقیقا همینطور است. هرچقدر سرعت مطالعه بیشتر باشد عدم تمرکز و حواس پرتی کاهش می یابد. زیرا مغز زمانی برای حواس پرتی پیدا نمی کند و برای رسیدن به مقصد متمرکز شده است.
شما حتما موفق ترین می شوید اگر، اگر نسبت به رقبای خود مطالعه و اطلاعات بیشتری داشته باشید.
لطفا برای مطالعه و کتابخوانی اصلا و به هیچ عنوان دنبال بهانه نباشید و با کسب اطلاعات به روز راه موفقیت بیشتر را برای خود هموارتر سازید.


من اینجا حضور دارم تا به شما علاقه مندان به مطالعه در جهت افزایش آگاهی بسیار، کمک کنم تاآن را به یکی از شیرین ترین و لذت بخش ترین عادت های روزانه خود تبدیل کنید.
در ادامه لازم به ذکر است بگویم برای یادگیری، یادآوری و جلوگیری از فراموشی باید چند اصل را رعایت کنیم تا مطالب کامل، بهتر و سریع تر به خاطر سپرده شوند.

تکنیک هایی که در ادامه می بینید به شما کمک می کنند تا هر چیزی را راحت تر به خاطر بسپارید:

1. حواس
2. حرکت
3. ارتباط
4. مسائل زناشویی
5. طنز
6. تصور
7. اعداد
8. نمادگرایی
9. رنگ ها
10. ترتیب و توالی
11. تصاویر مثبت
12. مبالغه

با بکارگیری هر یک از این موارد در زمان به خاطر سپاری مطالب انواع حافظه ها تحریک می شوند و عمق یادگیری و خاطر سپاری به طرز شگفت انگیزی افزایش می یابد.
برای فهم بیشتر این موضوع مثال زیر را در طر بگیرید:
پلنگ صورتی!!!

پلنگ صورتی!!!
پلنگ صورتی!!!

پلنگ صورتی دارای رنگ متفاوت (به رنگ صورتی ) می باشد، حرکات و رفتارهای غیر طبیعی که در ذات این حیوان (یعنی پلنگ ) نیست را دارد، شخصیتی مبالغه آمیز دارد، دارای طنز می باشد و … که این ویژگی ها آن را نسبت به واقعیت این حیوان (یعنی پلنگ و درنده بودن) متمایز کرده و به خاطر همین است که شما در هنگام خواندن این پاراگراف نسبت به موضوع کاملا درک و فهم داشتید و خصوصیاتی که خواندید را در پلنگ صورتی به راحتی تشخیص دادید.

JIM KWIK
JIM KWIK

حال نکات ارائه شده توسط یکی از اساتید مطرح و برتر جهان برای داشتن حافظه فوق العاده را در این بخش بخوانید:

10 روش موثر برای داشتن حافظه بهتر با JIM KWIK

1. رژیم و نوع خوراک خوب برای مغز
2. کشتن افکار منفی
3. ورزش کردن
4. مواد مغذی برای مغز
5. افزایش قدرت مغز
6. محیط تمیز (منجر به افزایش تمرکز و شفافیت ذهن می شود)
7. خواب کافی و با کیفیت
8. افزایش قدرت مغز و محافطت از مغز
9. آموخته های جدید و تازه نگه داشتن مغز
10. مدیریت استرس

سهیلا حاتمی – پژوهشگر و تسهیلگر مهارت های یادگیری و مطالعه موثر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *